Rhenus Group tar över Swedlink
Det svenska privatägda speditionsbolaget Swedlink, med kontor i Stockholm och Malmö, har ny ägare sedan en tid. I slutet av 2019 förvärvade tyska Rhenus Group samtliga aktier i bolaget.
Swedlink har sedan starten i september 2013 ägts till 70 procent av flertalet anställda i bolaget. Resterande aktier har ägts av Roy Hansson och Christer Steingruber.
Swedlink, med 14 anställda och en omsättning på 95 – 100 miljoner kronor per år, är en speditör med inriktning på godstransporter inom Västeuropa.
Rhenus Group är en tysk, privatägd transport- och logistikkoncern som bedriver global transport- och logistikverksamhet. Bolaget har 33 000 medarbetare på 750 platser över stora delar av världen. Omsättningen uppgår till motsvarande cirka 60 miljarder kronor per år (5,5 miljarder euro).
Det senaste året har Rhenus genomfört förvärv av ett antal både mindre och medelstora privatägda speditions- och logistikbolag i Europa.
- Vi ser positivt på att Rhenus är ny ägare i bolaget, säger Claes Ostrander, vd i Swedlink till Svensk Åkeritidning. Rhenus är sedan tidigare vår största partner och det finns därmed ett etablerat nära samarbete mellan bolagen och av det skälet är ägarförändringen ett naturligt steg. Vi gläds över att Swedlink därmed även i fortsättningen kan vara den lite mindre men piggare aktören på marknaden för godstransporter inom Västeuropa.
Redaktionen
akeritidning@akeri.se
010-510 54 00