Alwex växer inom lager och logistik

Publicerad

Växjöbaserade Alwex Transport tecknar ett avtal med Vitamin Well, vilket innebär att Alwex skapar mellan 15 och 20 nya arbetstillfällen.
 

- Det har varit en intensiv och spännande period för Alwex med flera strategiskt viktiga avtal, säger Billy Ydefjäll, vd i Alwex Lager & Logistik. Vi känner verkligen att vi varit framgångsrika och är såklart nöjda och stolta över det.

Alwex räknar med att det nya avtalet med Vitamin Well, som är skrivet på 3 år, leder till mellan 15 och 20 nya arbetstillfällen.

- Vi kommer tillsammans med vår partner In People att omgående gå ut och söka lagerpersonal, säger Billy Ydefjäll. Det känns inspirerande att vi nu fyllt lagret och tryggat sysselsättningen för all vår personal, samtidigt som vi får möjlighet att förstärka organisationen med fler personer.

Vitamin Well har under våren sett över lokalisering av deras lager och har gjort en översyn av potentiella samarbetsparters. Valet blev Alwex.

- Vi valde Alwex dels på grund av deras branscherfarenhet inom livsmedelslogistik, men också med den geografiska placeringen, säger harold Op het Veld, Head of Supply Chaijn i Vitamin Well. I och med att leverantörer finns på många ställen i Europa är Växjö en bra ingång till Sverige samt att det finns en integrerad container- och tåglösning som ger en flexibilitet över tid.

För Växjö kommun är avtalet och det medföljande behovet av rekryteringar en välkommen nyhet. 

- Vi välkomnar Vitamin Well till Växjö och är oerhört glada över att ett så snabbt växande företag beslutar sig för att förlägga sitt lager här, säger Anna Tenje, kommunstyrelsens ordförande i Växjö. Genom samarbetet med Alwex Lager & Logistik skapas flera nya arbetstillfällen och Växjös position som ett starkt och växande nav för lager och logistik i södra Sverige befästs.