Nya ADR-S-regelverket kan skapa problem för förare
Den 1 juli 2025 träder det nya ADR-S-regelverket i kraft. En ändring i bestämmelserna kan medföra praktiska problem för förare som transporterar farligt gods med släp eller trailer. Ett nytt tillägg i lagtexten, stycke 8.1.2.1, kräver att alla dokument som berör transport med farligt gods måste förvaras i förarhytten under transporten. Detta innebär att tankbilar eller fordon som har ett godkännandecertifikat, som enligt 9.1.3 ska medföras i original, måste flyttas från sin nuvarande förvaringsplats på släpet eller trailern – ofta ett särskilt rör på framstammen på släpet, tankcontainern eller trailern. Föraren måste alltså ta in certifikatet i förarhytten vid varje transport och sedan komma ihåg att lägga tillbaka det på släpet eller trailern efteråt.
I praktiken kan detta skapa stora problem. Det finns en betydande risk att förare glömmer att återplacera certifikatet på släpet när de parkerar, vilket kan leda till att nästa förare saknar giltiga dokument. Polisen har redan börjat stoppa transporter där certifikatet inte finns i förarhytten, vilket kan leda till onödiga förseningar och sanktioner. Rent praktiskt kan en förare inte bli bötfälld förrän det nya regelverket träder i full kraft den 1 juli 2025.
Sveriges Åkeriföretag uppmärksammar nu denna fråga genom IRU (International Road Transport Union) för att driva fram en lösning på EU-nivå. Vi anser att ett multilateralt avtal bör införas så att certifikatet fortsatt kan förvaras på släpet eller trailern, vilket minskar risken för att dokumentet hamnar på fel plats och säkerställer en smidigare transportkedja.

Marcus Johansson
Utbildningschef
010-510 54 23
marcus.johansson@akeri.se